חיפוש עבודה

השמת בכירים

תוכן [ הסתר ]

למי שמחזיק בניסיון תעסוקתי בענף חיפוש העבודה או השמת עובדים, כבר מובן מאליו שלמצוא עובדים איכותיים ולאייש משרות בכירות זו משימה לא פשוטה בכלל. למעשה, השמת בכירים היא תהליך מורכב ורגיש, משום שיש צורך לגייס אדם בכיר בעל נסיון מתאים, אשר ימלא תפקיד מפתח בחברה ויעמוד בציפיות ממנו.

שכר לבכירים

אחת הבעיות בתחום השמת בכירים היא קביעת התשלום לבכיר שמעסיקים. בשונה מתפקידים אחרים בארגון, מהם מתקדמים בהדרגתיות, מקבלים יותר אחריות, וכך גם עולה השכר, בהשמת בכירים זה עובד אחרת. כאן הבכיר המועסק מתחיל עם משכורת התחלתית גבוהה יחסית, כיאה לנסיונו ומעמדו.

איתור בכירים מתאימים

מנכ"ל של חברה להובלה הוא בעל יכולות ומאפיינים שונים לגמרי מאשר מנכ"ל של חברת הייטק. לכן כאשר מחפשים בכירים למילוי תפקידי מפתח בארגון יש צורך לדעת אילו כישורים מחפשים בדיוק. מחלקת משאבי אנוש בדרך כלל מעבירה מבחנים ובדיקות על מנת לאתר ולבחון את המועמד לתפקיד. לעיתים בכירים אלו "נקטפים" ממקום העבודה הקודם שלהם על ידי ציידי ראשים שמאתרים אותם מראש.

מחלקת השמת הבכירים בחברות השמה מיועדת ללקוחות במגזר הפרטי והמוסדי המבקשים לאייש משרות בכירות במועמדים בעלי כישורים רלוונטים בתחום, ולשם כך יש לבחון את המועמד כראוי.

חשאיות

אחד הנושאים החמים ביותר בתחום השמת בכירים הוא הדיסקרטיות והחשאיות שלפיה מתנהלת ההשמה. מנהלים לא מעוניינים שידעו אילו הצעות הם מקבלים, ואילו משכורות מציעים להם. לכן קמו חברות השמת בכירים המתמחות במתן שירות מקצועי להשמה יעילה ומאובטחת של בכירים בארגונים. חברות אלו מציעות סודיות מלאה ובטחון בכך שלא ישתמשו בקורות החיים של הבכיר ללא אישור מראש.

תהליך איתור הבכיר

ליועצי השמה בתחום יש יכולות ראיון וניהול משאבי אנוש גבוהים שמאפשרים להבין את שוק העסקים הישראלי שיכול להיות בעייתי ומסובך.

חברות השמת בכירים אמורים גם לטפל בהשמה בינלאומית, למשל אם חברה רוצה לפתוח סניף בחו"ל ורוצה למצוא מישהו שיעמוד בראש הארגון.

שינויים אחרונים בתחום

לאחרונה יותר ויותר ארגונים קטנים צצים בשוק העסקים. דבר זה נובע בין השאר מכך שתחום ההייטק אפשר לחברות קטנות וחדשות להצליח בגדול. חברות אלו לעתים גדלות בקצב אדיר, ולכן הם צריכים מנהלים שידעו לקחת את המומנטום הראשוני של חברת סטארט אפ, ולפתח חברה זו הלאה עם השנים. עם גידול זה אם כך, נוצר צורך למצוא במהירות מנהלים פנויים בעלי הידע הנדרש בתחום של החברה.

יועצי השמת בכירים מנצלים בכלים שונים, כגון ראיונות עומק, כלים מקצועיים אחרים ושמירה על חשיבה יצירתית, וכך הם מאתרים את המועמדים המתאימים ביותר לתפקיד ולארגון.

איתור דרגי ביניים

מציאת דרגי ביניים איננה קלה גם כן. יתכן דרישה ספציפית כלשהי של השוק, למתכנתי JAVA למשל, שיקשו על מציאת עובדים איכותיים עם ידע ונסיון. לוחות דרושים לא מתאימים למציאת עובד איכותי באמת, ולכן קם הצורך בחברות השמת בכירים.

החיפוש מבוסס על מיפויי יסודי של השוק ואיתור המועמדים המתאימים לצרכיו של הארגון.

לחברות השמת בכירים יש גם קשרים נבנים של נטוורקינג שמאפשרים להם לדעת איזה בכיר מתפנה ומתי.