חיפוש עבודה

חיפוש עבודה באינטרנט

תוכן [ הסתר ]

חיפוש עבודה באינטרנט נחשב כיום, לאחד מן האפיקים היעילים והאפקטיביים ביותר לחיפוש עבודה.

חיפוש עבודה באמצעות מנועי החיפוש, מאגרי המידע ומודעות הדרושים באינטרנט, הם ללא ספק הדרך הזמינה, הנגישה, הנוחה והזולה ביותר כיום, לחיפוש עבודה.

הרשת היא "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות", המספקת לקהל מחפשי העבודה, יתרון מוחץ אל מול הדרכים המסורתיות יותר של חיפוש עבודה.

יחד עם זאת, חיפוש עבודה באינטרנט, מצריך שליטה במיומנויות חיפוש ספציפיות, וכללי זהירות בסיסיים, שמטרתם לספק לגולש המחפש את המשרה המתאימה, את מירב הכלים להתמודדות מוצלחת, בעת השימוש במאגרי המידע ולוחות הדרושים באינטרנט.

במאמר הבא, נביא לידיעת קהל מחפשי העבודה, את כללי הזהירות הנחוצים בעת חיפוש עבודה באינטרנט, את שיטות החיפוש המומלצות לחיפוש עבודה יעיל וממוקד במאגרי המידע ולוחות הדרושים באינטרנט, ואת היתרונות והחסרונות של חיפוש עבודה באינטרנט.

הידעת ?

בהשוואה לפרסום מודעות דרושים בעיתון, היתרונות הטמונים בפרסום מודעות דרושים באינטרנט הנם:

  • פרסום מודעות דרושים באינטרנט, הנו זול יותר בהשוואה לעיתון.
  • פרסום מודעות דרושים באינטרנט, מספק לחברה המפרסמת חשיפה רחבה לקהל מחפשי העבודה, ולמשך כל שעות היממה.
  • לוח דרושים אינטרנטי, מספק נגישות מיידית לקהל מחפשי העבודה.

מהן השיטות המומלצות עבור חיפוש עבודה באינטרנט ?

כאמור, ניתן להבחין במספר שיטות עיקריות של חיפוש עבודה באינטרנט:

1. חיפוש חופשי – מדובר בשיטת חיפוש עבודה "חופשית", הנעשית באמצעות מנועי החיפוש האינטרנטיים המוכרים, כדוגמת: GOOGLE, MSN, WALLA ותפוז. בשיטה זו, מומלץ לאתר את מילת המפתח הספציפית, המתאימה לתיאור המשרה המבוקשת, ולחפש באמצעות מילת המפתח המתאימה את הצעות העבודה המתאימות, לפי מנוע החיפוש. את תוצאות החיפוש ניתן להגביל רק לתחומי העבודה הספציפיים, וכך להפוך את החיפוש לממוקד יותר. כמו כן, ניתן להשתמש באופציית החיפוש המתקדם במנוע החיפוש של GOOGLE, וכך לאתר את המשרה המתאימה ביתר קלות.

2.חיפוש בלוחות דרושים - שיטת חיפוש נוספת, ויעילה במיוחד, היא חיפוש משרות בלוחות דרושים, המופיעים באינטרנט. כאמור, מומלץ לאתר את לוחות הדרושים הפופולאריים ביותר (כגון: Yjob, Jobnet, Jobby, Alljobs,MSNjobs, Maka - עבודה בחו"ל, ועוד) כיוון, שרוב הסיכויים כי לוחות אלו הם האמינים והמגוונים ביותר באינטרנט. יחד עם זאת, יש להיזהר משני דברים עיקריים, בעת חיפוש עבודה באמצעות לוחות דרושים: האחד, הונאות – משרות פיקטיביות, המפורסמות בלוח הדרושים, שמטרתן להשתמש בפרטיכם האישיים למטרות רווח. השני, פרסום משרות לא מעודכנות, שאינן רלבנטיות.

3.חיפוש באמצעות אתרים של חברות השמה או חברות כוח אדם – מדובר בשיטת חיפוש, המאפשרת למועמד הפוטנציאלי להשתמש בשירותים מקצועיים של חברות השמה או חברות כוח אדם, הדואגות להתאים לך את מאגר המשרות הפוטנציאליות בתחום התמחותך, זאת כמובן, בהסתמך על מאפיינך האישיים, כישוריך והעדפותיך האישיות, כדוגמת: אתר MIT - השמת עובדים להייטק, נישה, חבר, ועוד.

4.חיפוש עבודה באמצעות כניסה לאתר החברה הפוטנציאלית – מדובר בשיטה יעילה, העשויה להניב פירות במישור המשרה ובמישור הידע, שניתן לאתר על החברה ועל אופי המשרה. על פי רוב, חברות גדולות נוהגות להצטייד באתרי אינטרנט, בהם מופיעים פרטים כמו: פרופיל החברה, חזון החברה, מטרותיה ותחום התמחותה. כמו כן, ניתן למצוא בפורומים של עובדי החברה, או בקטגוריית משאבי אנוש וגיוס כח אדם, מודעות דרושים פנימיות של החברה עצמה.

מהם הפרמטרים המעידים על מאגר או אתר של משרות אטרקטיבי ואיכותי ?

ראשית, רצוי כי האתר יכיל מאגר של משרות איכותיות, מגוונות ועדכניות, עבור דורשי עבודה בתחומי מקצוע רבים.

שנית, רצוי כי האתר יכיל משרות של חברות איכותיות, מובילות ומוכרות בישראל.

שלישית, רצוי כי האתר יכיל מערכת אינטראקטיבית לחיפוש יעיל וממוקד של משרות, עם אופציה להגשת מועמדות למשרה באמצעות שליחת קורות חיים און ליין, ואפילו קיום מאגר של קורות חיים של המועמדים הנרשמים לאתר.

רביעית, רצוי כי האתר יכיל כתבות, טיפים ומאמרים על חיפוש מוצלח ויעיל של עבודה, כיצד לכתוב קורות חיים מנצחים, ואף לנהל פורום מקצועי בו מועמדים פוטנציאליים יוכלו לקבל עצות, בנושא חיפוש עבודה, הן מגורם מקצועי של האתר, והן מהמועמדים הנוספים.

ואחרונה, הפרמטר החשוב ביותר בעת חיפוש עבודה באינטרנט, הוא מחויבותו של האתר לכיבוד ויישום של כללי האתיקה, לרבות: מחויבות לדיסקרטיות ולחיסיון הפרטים האישיים של המועמד, באמצעות תקנון חברה, כאשר כל פעולה, בה מועברים פרטיו האישיים של המועמד, תהיה מותנית באישורו של המועמד.

אילו הונאות טיפוסיות עלולות להופיע בעת חיפוש עבודה באינטרנט ?

האינטרנט הוא חרב פיפיות, שכן לצד יתרונותיו הרבים, ישנם כמה צדדים שליליים. החיסרון העיקרי של חיפוש עבודה באמצעות האינטרנט, הנו נושא ההונאות. ככלל, ישנם שני סוגים של הונאה, העשויים להתעורר בעת חיפוש עבודה באינטרנט.

האחד, מכונה בג'רגון המקצועי "FISHING". FISHING, מתייחס לכל אותן משרות והצעות עבודה פיקטיביות, המפורסמות בלוחות הדרושים האינטרנטיים, אשר למראה עין נראות כמשרות אמיתיות, אולם למעשה, משמשות כפיתיון מתוחכם, שמטרתו לאתר את פרטיו האישיים של המועמד, לבקש כסף עבור מציאת המשרה, ומרגע התשלום, להיעלם עם הכסף ועם המשרה הפיקטיבית. חשוב לציין, כי מקרה שכזה כבר אירע בעבר, באתר מונסטר, והוא סמל לכך כי גם באתרים מסודרים ואמינים, עשויים להיות מקרים של הונאת מועמדים.

השני, מתייחס לתופעת המגייסים הפיקטיביים. מדובר בנוכלים, המעלעלים בין דפי האתרים, המכילים מאגרים של קורות חיים של מועמדים פוטנציאליים, ומתחזים למנהלי גיוס של חברות, המשגרים למועמד התמים משרות פיקטיביות למייל הפרטי, ודולים משם את הפרטים האישיים, פרטי חשבון הבנק, כתובת ועוד, ואחר כך כמובן משתמשים בפרטים, כדי לבצע הונאה כספית.

כיצד תישמר מפני הונאה בעת חיפוש עבודה באינטרנט ?

כללי הזהירות הבסיסיים בעת חיפוש עבודה באינטרנט הנם:

1.הימנע ממסירת פרטיך האישיים, לרבות: מספר כרטיס האשראי או פרטי החשבון האישי, מספר תעודת הזהות, מצב משפחתי, כתובת ומספרי טלפון (במידה ואין לכך קשר ישיר למשרה).

2.טרם מסירת פרטיך האישיים לגורם כלשהו, בצע בדיקה המאמתת כי האתר או החברה, אשר עמה אתה מתקשר, הינה חברה אמינה, אחראית, ומוכרת. מומלץ לבדוק זאת, באמצעות רשם החברות של משרד המשפטים, או לאתר את כתובת העסק ולבקר במשרדי החברה.

3.הקפד כי קורות חייך יפורסמו, אך ורק, באתר בעל מדיניות אתית מוצהרת של חיסיון פרטי קורות החיים וחשיפתם לגורמים מקצועיים ומוסמכים בלבד.

4.לעולם אל תיכנס לעסקאות מפוקפקות, ולעולם אל תשלם מראש תמורת מציאת משרה עבורך.

5.במידה ובחרת בשירותיה של חברת השמה, והנך מחויב בתשלום חודשי מסוים, לעולם אל תמסור את פרטי הבנק או כרטיס האשראי שלך באינטרנט או בטלפון, אלא אך ורק באתר חברת ההשמה.

6.פרטים העשויים להדליק "נורה אדומה" בעת חיפוש עבודה באינטרנט, הם: הופעת פרטים שגויים או בלתי עקביים במודעת הדרושים, לרבות כתובת, מיקוד משתנה, שגיאות כתיב, כתובת אלקטרונית שאינה מפרטת את שם החברה, ומספר בעל קידומת מפוקפקת או משתנה.

לבדיקת כתובת האתר (URLS) המופיעה במודעת הדרושים, יש לפעול לפי ההוראות הבאות: תחילה, יש להזין בדפדפן את כתובת האתר, ואחר כך יש לראות האם אכן הגעתם לכתובת הרצויה או כי מדובר בתרמית.

7.במהלך תקופת חיפוש העבודה, צרו לעצמכם כתובת אלקטרונית חדשה ונפרדת, כך שבמהלך חיפוש עבודה באינטרנט, תוכל להגן על עצמך באמצעות כתובת המוקדשת באופן מוחלט לנושא חיפוש העבודה.

8.הפעל את האינטואיציה האישית שלך, ובכל פעם שאתה נתקל בהצעת עבודה חשודה, בעלת מאפיינים חשודים, הישמע לקול הפנימי שלך, כי "לא כל הנוצץ זהב הוא".

מהם היתרונות של חיפוש עבודה באינטרנט ?

1.כלי נגיש מאוד

2.חיפוש עבודה באינטרנט הנו חיפוש מהיר, יעיל וממוקד

3.אין הוצאות מיותרות

4.מגוון של עבודות בתחומים נרחבים ובכיסוי עולמי

5.ניתן ללמוד על החברה המעסיקה

6.יש אפשרות לקבל מידע אודות נושאים בוערים בתחום חיפוש עבודה, זכויות עובד, כתיבת קורות חיים, ועוד. מידע ששווה זהב.

מהם החסרונות של חיפוש עבודה באינטרנט ?

1.לעיתים מאגר המשרות אינו עדכני

2."מרוב דובים לא רואים את היער" – מרוב ההיצע הגדול של אתרי דרושים ופורומים, קשה לסנן את העבודות המתאימות.

3.הונאות אינטרנט

4.סיכוי לפגיעה בפרטיות

5.ישנם מאגרים המכפילים את היצע המשרות, שבידיהם, באמצעות הכפלה של משרות, על מנת למשוך מספר רב של מועמדים פוטנציאליים.

לסיום, חיפוש עבודה באינטרנט היא דרך נפלאה למציאת המשרה הבאה. הרשת מספקת מאגרי מידע רבים עבור מחפשי עבודה, ולפיכך היא ערוץ יעיל, נגיש, נוח ומהיר עבור חיפוש עבודה. מנגד, בעת חיפוש עבודה באינטרנט, צריך להפעיל שיקול דעת ומשנה זהירות מפני תרמיות והונאות כספיות העלולות להתרחש בעת מסירת פרטינו האישיים לטובת מאגר של חיפוש עבודה באינטרנט.

לבסוף, הקפידו למלא אחר כללי הזהירות בעת חיפוש עבודה באינטרנט, וכך תוכלו ( אולי ) לחסוך לעצמכם צרות.