חיפוש עבודה

עבודה בחו"ל

תוכן [ הסתר ]

עבודה בחו"ל הפכה בשנים האחרונות, לנקודת ציון משמעותית וחשובה במסלול החיים של ישראלים רבים. עבודה בחו"ל לא רק מאפשרת לך לחיות במדינה אחרת אלא מאפשרת לך להרוויח את "לחמך" בדולרים, פאונדים, יינים, ועוד.

אין ספק כי עבודה בחו"ל היא צעד משתלם שכן היא מאפשרת לצעירים רבים ללמוד באופן סימולטני מכלול רב של דברים, לרבות: שפה, מוסר עבודה, עצמאות, כלכלה עצמית, איך להסתדר עם אנשים ומעל לכל זאת עבודה בחו"ל מעניקה לצעירים את הזדמנות חייהם בכל הקשור לאפשרות להרוויח הרבה כסף ולחיות כמו "מלך" דבר שלא בהכרח יקרה להם בארץ.

מדריך עבודה בחו"ל זה מבקש לתאר את השלבים הבסיסיים של עבודה בחו"ל, אילו סוגי עבודות בחו"ל ישנן, והיכן ניתן למצוא הצעות עבודה בחו"ל.

הידעת?

המקצוע המבוקש ביותר בקרב צעירים ישראליים הנוסעים לחו"ל לצורכי עבודה בחו"ל (בעיקר לאחר צבא) הנו מכירות, ובפרט מכירת ציורי שמן ותמונות וכמובן עבודה בעגלות בקניונים. מעבר לכך, ישראלים מעדיפים לנצל את תקופת השיא במכירות בחו"ל לתקופת חג המולד בה השוק העולמי והשוק האמריקאי בפרט נתקף "בבהלת קניות" הגורמת להם לעשות רכישות בנקל וללא כל חשבון.

מעל לכל זאת, חשוב לציין כי עבודה בחו"ל איננה דבר של מה בכך אלא מדובר בתהליך מורכב הכולל תהליך של חיפוש עבודה בחו"ל, מציאת המשרה המתאימה והסתגלות לתנאי העבודה, לאנשים, לשפה ולשיטות העבודה הנהוגות בחו"ל.

לפני תחילת חיפוש העבודה

טרם נציג את השלבים העיקריים של חיפוש עבודה בחו"ל, תחילה נפרט על סוג המשרות הפתוחות בפני ישראלים בחו"ל.

  • קריירה בחו"ל – פסגת שאיפותיו של כל ישראלי מצוי הוא מסלול קריירה, המכיל את הרובריקה הבאה בקורות החיים: עבודה בחו"ל, שליחות מטעם העבודה, סטאג' בחו"ל, ועוד. כיום, בעידן הגלובלי קריירה בחו"ל הופכת להיות דבר מבוקש הן מצד העובדים והן מצד המעסיקים ובעיקר בעולם ההייטק, המדע, הארכיטקטורה, התרבות והאומנות. מובן, כי חיפוש עבודה בחו"ל למטרות של פיתוח קרירה הנו תהליך מורכב יותר מאשר חיפוש עבודה ב"סבלות" או "עגלות", ולפיכך מצריך מחקר והכנה רצינית מצד המועמד.
  • חינוך והדרכה – ישראלים רבים רואים בהדרכה או בחינוך סוג של הגשמה עצמית. עבודה שאיננה נעשית גרידא למען הכסף אלא גם יותר או אפילו בעיקר בשביל החוויה, הלימוד והסיפוק. כך לדוגמא, ניתן לעבוד בחו"ל בתור: מדריך במחנות קיץ, ניתן לעבוד במשלחות הנוער של הסוכנות היהודית כמדריכים ואף להיות מורה בקהילה יהודית רחוקה בחו"ל או לעבוד בתור "אופר" לילדים.
  • מכירות – "מכונת הכסף" האמיתית מצויה בתחום המכירות. אלפי ישראלים המסיימים את טיולם הגדול בחו"ל או טרם יציאתם אליו עושים עצירת ביניים (לרוב בארצות הברית, קנדה, לונדון ואוסטרליה) ביעד המועדף למען עבודה בחו"ל בתחום המכירות ולרבות: מכירה בעגלות (ממוצרי טיפוח שונים ועד לצעצועים), מכירת גלידות באוטו גלידה, מכירת ציורי שמן, נדל"ן ועוד. יחד עם זאת כדאי לזכור כי מכירות הוא תחום שלא מתאים לכולם (ולכן עשוי לגרום גם להפסד של כסף). לפיכך, מומלץ לשקול היטב ולשאול את עצמכם (בכנות) האם אתם יכולים לעמוד (תרתי משמע) באתגר המכירה.
  • עבודות כלליות – מזכירות, מלצרות, ברמנים וכו'.
  • עבודות הכרוכות בחוסן פיזי – הובלות (או בעגה המקצועית " moving"), דיג באלסקה, מנעולנות, אבטחה ועוד. בתחומים אלו יש לשקול את העובדה כי מדובר בעבודות הדורשות עמידה במאמץ פיזי יומיומי וכלל לא פשוט ולכן עבודה בחו"ל מסוג זה, על פי רוב, לא תתאים לכל אחד.

חלק חשוב מאוד בכל התהליך הנו מציאת עבודה בחו"ל העומדת בקנה אחד עם יכולותיך, כישוריך, ויעדיך הכלכליים. לפיכך, כדאי שתשקלו את האופציות העומדות בפניכם באופן רציני טרם הגעתכם ליעד על מנת למנוע מצבים של הפסד כספי.

כדאי לבחור יעד עבודה מועדף וספציפי.

האם תמיד חלמת לעבוד באנגליה או אולי יש לך דווקא קרובים בספרד? כדאי לזכור כי קיימת גם חשיבות לשילוב המקצוע ביחס למדינה מאחר ויתכן כי למשל אופר באנגליה מרוויחה יותר מאשר אופר בארה"ב. יתכן כי משתלם יותר מבחינה כספית לעבוד בעגלות בניו יורק מאשר לעבוד בתור ברמן בניו יורק. מידע מסוג זה יש באפשרותכם לדלות מפורומים בנושא עבודה בחו"ל המתקיימים באינטרנט או ממכרים שצברו ניסיון בעבודה בחו"ל ואף מטבלאות המתפרסמות לעיתים באתרי הממשלה במדינה המבוקשת.

כמו כן, רצוי שתעדיפו עבודה חוקית בחו"ל מאשר עבודה לא חוקית שכן מנהלות ההגירה בארצות הברית ובאוסטרליה בפרט, מקיימות מערכת ענישה וסנקציות העלולות לסיים באחת את "החלום האמריקאי" שלכם למשך שנים רבות!! לפיכך בחרו תמיד בעבודה שהיא חוקית.

במידה וכבר החלטתם על תחום עבודה רצוי שתבררו מספר קריטריונים חשובים עם החברה המעסיקה בחו"ל:

  • טרם התחייבותך לחברה המעסיקה ברר האם קיים כיסוי להוצאותיך בגין כרטיס טיסה.
  • טרם התחלת עבודה בחו"ל כדאי לברר מהי העלות לשכר דירה חודשי והאם החברה משתתפת בהוצאות על שכר דירה.
  • האם עבודה בחו"ל כוללת הוצאות על דלק או מימון הנסיעות עוד בטרם קבלת המשכורת הראשונה.
  • מהו מועד תשלום המשכורת וכמה זמן קיימת החברה המעסיקה (האם היא חברה אמינה).

הכנת קורות חיים באנגלית

בכדי להגיש מועמדות לעבודה בחברה זרה יש להכין קורות חיים באנגלית. משנקבע היעד הספציפי למסע ומשהוחלט על המקצוע המבוקש יש להצטייד בקורות חיים איכותיים ומקצועיים בשפה האנגלית, וזאת בהתאם לכללי הכתיבה הנהוגים בחו"ל. תוכלו להיעזר בהנחיות המופיעות במאמר על קורות חיים המופיע באתר זה.

מעבר לניסוח קורות החיים מומלץ גם לנסח מכתב נלווה. קורות החיים צריכים להיות ממוקדים למקצוע שאתם מעוניינים לעבוד בו בחו"ל וכן צריכים להכיל מידע על כל הכשרה וידע אשר רכשתם במהלך חייכם המקצועיים. לדוגמא, אם ברצונכם למצוא עבודה בחו"ל כמורה לאנגלית בסין כדאי שתרשמו איפה למדתם אנגלית ומהי רמת האנגלית שלכם.

השגת ויזה למדינת היעד

יש מקומות כגון ארצות הברית ואוסטרליה הדורשים השגת אישורי עבודה וויזות עבודה טרם תחילת עבודה בחו"ל. ניתן לפנות לשגרירות או לקונסוליה המקומית ולברר אילו תהליכים יש לעבור על מנת לעבוד באופן חוקי בחו"ל (הוצאת ויזה לחו"ל).

התארגנות לקראת המעבר

לאחר שקיבלתם אישור כי התקבלתם לעבודה המיוחלת בחו"ל הגיע הזמן להתארגן לקראת המעבר לחוץ לארץ. הכינו תיק עם כל המסמכים הדרושים לכם המלצות מהמעסיק, אישור עבודה וכדומה. מומלץ לקרוא מעט על היעד אליו אתם עוברים ולברר פרטים בסיסיים כגון: דיור, רפואה, חינוך, מקומות בילוי ועוד.

נקודת האל חזור היא קניית כרטיס הטיסה לחו"ל לכן מוטב כי תתכוננו היטב ותארגנו בחוכמה את החפצים והבגדים שלכם. חישבו היטב על מזג האוויר החזוי (חורף או קיץ), חישבו על תנאי המחייה (עלוביםסטנדרטיים) חישבו על יוקר המחייה (זוליקר) ועל פי קריטריונים אלו, ארגנו לעצמכם מזוודה המצוידת כהלכה.

לסיכום, עבודה בחו"ל איננה משימה קלה היא מצריכה תכנונים ושיקולים רבים. אולם יש האומרים כי עבודה בחו"ל היא אחת מן החוויות הרווחיות והמלמדות ביותר. אז נאחל לכולכם הצלחה במציאת עבודה בחו"ל.