חיפוש עבודה

התנדבות בחו"ל

תוכן [ הסתר ]

האם חלמתם לעבוד במסגרת התנדבות בחו"ל, לעזור לפרויקטים הומניטריים במדינות מתפתחות כגון אפריקה, אסיה ודרום אמריקה? יש שפונים להתנדבות בחו"ל אחרי השירות הצבאי, חלק הם בעלי קריירה שרוצים לצאת מהשגרה, וחלק פשוט רוצים לעזור.

למרות הקשיים בארץ, מאות ישראלים מדי שנה בוחרים לתת מעצמם ולעזור במסגרת התנדבות בחו"ל לנזקקים במדינות עולם שלישי.

הערכות רשמיות על מספר הישראלים המצטרפים מידי שנה לפרויקטים התנדבותיים בעולם עדיין אין, אבל הקהילה המקומית הקטנה העוסקת בעניין מוכנה להתחייב: בהחלט מדובר בתופעה. שכן מאות ישראלים, חלק מהם תרמילאים לאחר שירותם הצבאי, חלקם כבר חצו את שנתם השלושים, מתנדבים מידי שנה הרחק מהבית, באפריקה, מזרח אסיה ודרום אמריקה. כך למשל מתנדבים בעולם מביא למספרים גדלים והולכים של משתתפים.

יש גם אתרים בינלאומיים וארגונים וולנטריים רבים בהם אפשר למצוא מגוון של עבודות בחו"ל בהתנדבות. אחד מהאתרים המובילים הוא אתר אידיאליסט, המרכז אלפי ארגונים שונים.

יש פעילות התנדבותית בחו"ל מסוכנת, כמו למשל הצלת גרילה בונצואלה או התנדבות בקולומביה. התנדבות זו איננה מתאימה לחלשי האופי והלב, והרבה פעמים פונים אליה לא רק כדי לעזור אלא גם לחוות ריגוש וסכנה.

יש פעילות התנדבותית בטוחה יותר, כמו שיקום כפרים באפריקה, שם כל אחד יכול לעזור. ישנם כפרים שלמים עם עוני ותנאי מחייה מחפירים שיוכלו להינצל עם קצת עזרה.התנדבות בחו"ל לא אומרת לוותר על החיים, להיפך. מדובר על חוויה חד פעמית שאורכת בדרך כלל מספר חודשית ומפעימה את לב המתנדב, ממלאת אותו בחוויות שמחות, עצובות ומרתקות לכל החיים.

ישנם שלושה סוגי ארגוני התנדבות: ישראליים, יהודיים ובינלאומיים. חיפוש עבודה בהתנדבות היא דומה באופייה לחיפוש עבודה רגילה, צריך לדעת את תחום העניין שלך ואת סוג ההתנדבות שאתה מעוניין לעסוק בו. ככל שחיפוש ההתנדבות יהיה ממוקד יותר, כך הוא יהיה יעיל יותר. חשוב לזכור שיש אלפי אפשרויות התנדבות בחו"ל, ולא כדאי לבזבז את הזמן בחיפושים כשאפשר כבר לעזור.

ארגונים יהודיים וישראלים מאפשרים התנדבות בלי לשלם על הוצאות טיסה ומחייה כמו גם דואגים לסידורים הקשורים בהוצאת מסמכים וכן ויזה לחו"ל.

יש שני סוגי ארגוני התנדבות - כאלו גדולים שיושבים במדינות מפותחות. ארגונים אלו יוצרים קשר עם ארגונים מקומיים ומקצים אותך אליהם. ארגונים אלו מעניקים קלות במציאת פרויקט התנדבות, אולם גובים כסף מהמדינות עבור פעילותם.

הארגונים המקומיים, לעומת זאת, עובדים איתך באופן ישיר וללא תיווך.

תנאי ההתנדבות

אומנם בכל מדינה ישנם תנאי מחייה שונים, אבל תמיד לא מדובר במחייה במלון יוקרה. בין אם תצטרך להתקלח עם דלי או להסתפק במנות אוכל דלות, הסתפקות זו במועט היא חלק מהחוויה של ההתנדבות.

  • דמי התנדבות: כשמדובר בהתנדבות בארגונים קטנים, לעתים יש צורך לעזור להם ולתרום כסף בזמן ההתנדבות. כסף זה נועד לאפשר תנאי מחייה מינימליים בארגונים.
  • לאחר שאתם יודעים לאן אתם נוסעים, שאלו מתנדבים אחרים ובפורומים לגבי אותו מקום, ונסו לדלות כמה שיותר מידע על ההתנדבות.
  • אם אתם כבר מתנדבים, חשוב שזה יהיה לתקופה בעלת משמעות, ולא לשבוע שבועיים.

חשוב לנסות ולהמנע מהתערבות בתרבות המקומית של המקום. אין שום בעיה להשפיע ולתת מנהגים וידע שלך, אולם חשוב לא לנסות לכפות על בני המקום התנהגות שלא מקובלת לתרבות שלהם.