חיפוש עבודה

חברות כח אדם

תוכן [ הסתר ]

חברות כח אדם ממלאות תפקיד חשוב בשוק העבודה העולמי בכלל והישראלי בפרט. כאשר מעסיק זקוק לעובד מיידי, לתפקיד שאינו דורש מיומנות מיוחדת, חברות כח אדם עוזרות לבעל עסק זה למצוא את העובד המתאים לו בזמן קצר.

מכיוון שמספר חברות כח אדם, וכן חברות המשתמשות בשירותי כח אדם, מנצלות את הביקוש הגובר במשרות ואת האבטלה ההולכת וגדלה, עובדים רבים מועסקים בתנאי העסקה בלתי חוקיים וקשים מנשוא. מקרה אחד שארע בשנת 2006 הוביל לתביעה מצד עובדת אשר פוטרה שלא כחוק על ידי חברת כח אדם במהלך הריונה. התביעה זכתה, והפסיקה הורתה תשלום של חברת כח אדם על סך 270 אלף שקלים (לקריאה נוספת על הפרשה) .

זוהי אך דוגמה אחת לעשרות תביעות אלו, ולמאות תופעות של ניצול עובדים בידי חברות כח אדם הלוקחות את החוק לידיהן ומתנהגות לעובדיהן כמו אל עבדים.

מתחילת 2007 משרד התמ"ת שלל רשיונות העסקה ל-28 חברות כוח אדם אשר עוסקות בתיווך העסקה של עובדים זרים. בבדיקה של חברות כח אדם אלו נמצא כי הן עברו על חוק שירות התעסוקה, ובין השאר הפנו עובדים זרים למעסיקים ללא היתר עבודה.

רשימת קבלני כח אדם מורשים באתר משרד התמת

יתרונות הפנייה לחברות כח אדם

מעסיק שפונה לחברת כח אדם ומשיג ממנה עובדים מרוויח מכך שהוא יכול לשלם מעט יחסית לעובד. אמנם חברת כח האדם גם גובה ממנו עמלה על שירותיה, אולם בטווח הארוך המעסיק מרוויח משום שלא העובד אינו מפתח קשרים הדוקים עמו והוא יכול לפטרו ולהתייחס אליו כרצונו ללא תוצאות ארוכות טווח. אם העובד הזמני יעבוד פחות טוב כתוצאה מכך, המעסיק יוכל לקבל עובד אחר במקומו בתוך זמן קצר מחברת כח אדם שעובדת איתו.

למרות שכביכול אופי המשרה שמספקות חברות כח אדם הוא זמני, למעשה נשארים עובדים רבים , המועסקים במסגרת זו, שנים רבות במקום העבודה שלהן, בלי שהם זוכים בתנאים סוציאליים או בהפקדות לקרנות פנסיה. מובן שגם עובדים אלו מקבלים יחס פחות טוב מעובדים רגילים.

לאחרונה נראתה מגמה בישראל של גידול בעובדים זמניים שמקורם בשירותי חברות כח אדם. יתכן שהסיבה לכך היא שמשרות חדשות צצות בעולמנו הטכנולוגי, או משום שהצורך במיומנות עובד הנצברת לאורך שנים פחת, וכיום יש צורך בעובדים המסוגלים לבצע פעולה אוטומטית הנעשית בפועל על ידי מכונה או מחשב.

יתרון נוסף למעסיק של עובד הבא מתוך חברות כח אדם הוא בכך שבאמצעות העסקת עובדים זמניים אפשר לתגבר את כוח העבודה בזמן עומס עבודה, ולצמצמו בתקופת פגרה.

קריטריונים לבחירת חברת כח אדם

אם אתה מעסיק אשר שוקל להעביר את העסקת העובדים לחברת כוח אדם, כדאי לך לעבור תחילה על השיקולים הבאים:

  • מה הוותק של חברת כח האדם אשר את שירותיה אתה מעוניין לשכור, ומהו המוניטין של אותה החברה? מוניטין זה ניתן לאימוד בדרכים שונות, ביניהן בדיקה אודות תביעות שקיבלה חברת כח אדם זו.
  • האם טווח שירותי כח האדם המציעה החברה מקיף מספיק על מנת לעמוד בצרכיה העכשוויים וכן העתידיים של חברתך? העולם הטכנולוגי העכשווי נתון לתנודות רבות ולשינויי צרכים שונים במקום העבודה, וחשוב שחברת כח האדם שתבחר תדע להתגמש ותהיה מספיק ענפה לכסות את כל צרכי ההעסקה.
  • למרות שהסעיף האחרון דיבר על היות חברת כח אדם מקיפה בשירותיה, חשוב לא פחות שהחברה תהיה מסוגלת להביא עובדים בעלי מיומנות ספציפית לתפקיד אותו אתה דורש. חברות כח אדם שונות ביכולתן להביא עובדים בעלי מיומנות בתחום התמחותם, ויש להביא זאת בחשבון.
  • לאחר תחילת העבודה עם חברות כח אדם, חשוב כי תשים לב להתאמת החברה לעסק שלך. חברות כח אדם אשר מתעניינות ולומדות את צרכיו הספציפיים של העסק, הן חברות שבעתיד יביאו עובדים רלבנטיים ואיכותיים יותר.
  • גובה העמלות של חברות כח אדם גם כן משתנה, וכן יש לעשות סקר שוק ולבחון את התמורה ואת המחיר של כל חברה וחברה לפני התחייבות הדדית. מובן שיש גם לבחון את כל חוזה העבודה עם חברת כח האדם ולבחור את המתאימה ביותר.