חיפוש עבודה

מעוניינים להעסיק שף זר? כך תפעלו על פי החוק

אם גם אתם מעוניינים להעסיק במסעדה שלכם שף זר מחו"ל, חשוב ראשית שתדעו כי אותו שף עובד זר יהיה זכאי לאותם תנאי עבודה בדיוק בדומה לכל עובד ישראלי. בנוסף לזכויות בסיסיות אלה, יהיה עליכם לספק לשף הזר גם חוזה עבודה כתוב כמובן, ביטוח בריאות פרטי ודיור ראוי.

ההיתרים ואשרות העבודה לעובדים זרים בישראל מאפשרים תעסוקה במספר ענפים כפי שקבע החוק בדגש על טיפול בקשישים או בנכים, עבודה בחקלאות, עבודה בבניין ועבודה בתחום המסעדנות. מעסיקים המחזיקים באישור העסקה מרשות ההגירה במשרד הפנים, הם אלה שרשאים להעסיק עובדים זרים שקיבלו אשרת כניסה לישראל מסוג B/1. מעסיק מורשה של עובד זר חייב לרשום את העסקתו של העובד הזר על פי הנהלים של רשות ההגירה המתייחסים לענף הרלוונטי, במקרה המדובר מסעדנות, עוד לפני תחילת העסקתו. רק המעסיק המורשה רשאי להעסיק את העובד הזר הספציפי, כל מעסיק אחר לא רשאי לעשות זאת על פי החוק. מעסיק שאינו מחזיק באישור להעסקת העובד הזר הספציפי, עובר על החוק ועלול להיקנס או להיקלע למצב שבו יואשם בהאשמה פלילית.

>> זקוקים לסיוע לטובת העסקת שפים זרים בישראל? לחצו כאן.

מה אומר החוק בעניין העובדים הזרים?

רק עובד זר בעל אשרת עבודה תקפה (אשרת כניסה מסוג B/1) עבור הענף הרלוונטי (הסעדה) כפי שהונפק על ידי רשות ההגירה, יכול להיות מועסק על ידי המעסיק המורשה שהגיש עבורו את הבקשה לרשות ההגירה. עובד זר רשאי לעבוד רק אצל המעסיק הרשום והמורשה שלו ואסור לו לעבוד אצל מעסיק אחר, גם לא כשמדובר בשעות שלאחר שעות העבודה הרגילות, בחגים או בימי מנוחה – שבהם הוא לא עובד אצל המעסיק המורשה. אי לכך, עובד זר שהחל לעבוד אצל מעסיק אחר עלול להיות מגורש מהארץ.

עובד זר שמבקש לעזוב או להחליף את המעסיק המורשה שלו, לאחר תקופה שבה התנסה בעבודה אצל המעסיק שהזמין אותו לישראל, לא צריך ׳אישור׳ מהמעסיק המקורי. עם זאת, עליו לתת למעסיק הנוכחי שלו הודעה מוקדמת בכתב ולהודיע על השינוי לרשות ההגירה או לחברת כוח האדם ששכרה אותם. לעובד זר מובטל יש עד 90 יום, ממועד עזיבתו את העבודה אליה הוזמן מחו״ל, כדי למצוא עבודה אחרת ולהירשם למקום תעסוקה חלופי אצל מעסיק מורשה באותו ענף שמצוין באשרת ה-B/1 של העובד. אם הוא לא עושה זאת באופן הזה, הוא עלול להיעצר ולהיות מגורש מהארץ.

המלצתנו היא כאשר אתם מתכננים להעסיק שף זר במסעדה שלכם, עדיף שתעשו זאת בסיוע של  עו"ד מוסמך שיוכל לטפל עבורכם בכל הניירת הבירוקרטית הנדרשת ולוודא כי הנכם נוקטים בכול הצעדים הנדרשים על פי חוקי ההגירה הנוגעים להעסקת עובדים זרים מומחים בישראל.