פורטל דרוש: מדריך בנושא חיפוש עבודה בצורה חכמה

»

תנאים סוציאליים

(עדכון אחרון: 22/04/2012)

תנאים סוציאליים במקום העבודה והדאגה לרווחת העובדים בארגון, מהווים נדבך מהותי וחשוב בבניית מערכת יחסים יציבה, פורייה ומלאת מוטיבציה בין המעסיק לעובדיו.

בעשור האחרון, מדינת ישראל מתבשרת בשיעורי צמיחה גבוהים, נתון המעודד חברות רבות לנצל את פירות הצמיחה לתועלת העובדים בארגון ולגמול לעובדיהם באמצעות יצירת רשת של ביטחון תעסוקתי, תנאים סוציאליים ותנאי רווחה משופרים. יחד עם זאת, חשוב לציין, כי מדובר בצמיחה לא מאוזנת המתרחשת בקרב מספר מצומצם של ענפים במשק הישראלי, הזוכים ליהנות מפירות הצמיחה, והם: ענפי הטכנולוגיה העילית (או בשפת העם- ענף ההייטק), ענפי הפיננסים וענפי השירותים העסקיים. זאת, בעוד שאר הענפים במשק הישראלי, נאלצים להלחם על קבלת תנאים סוציאליים ותנאי רווחה ראויים, עובדה המתרחשת בעיקר בתעשיות המסורתיות.

אם כך, המאמר הבא מבקש לבאר את המושג תנאים סוציאליים במקום העבודה ומהי רווחת עובדים. אולם טרם נעסוק במלאכת ההמשגה, תחילה נציג מספר עובדות מעניינות בנושא תנאים סוציאליים ורווחת עובדים בעולם העבודה הישראלי.

הידעת?

על פי נתוני הדירוג של חברת Bdicoface עשרת מקומות העבודה הנחשקים ביותר בישראל לשנת 2008, בהם קיימת שביעות הרצון הגבוהה ביותר בקרב העובדים, הנם (בהתאמה לפי סדר הדירוג): אינטל, חברת החשמל, חברת פרטנר (אורנג'), חברת סלקום, בזק, בנק הפועלים, שטראוס גרופ, טבע, בנק לאומי ופלאפון תקשורת.

נוסף לכך, דורגו גם הפרמטרים הקובעים ביותר בבחירת מקום העבודה מבחינת העובד הישראלי, והם (בהתאמה לפי סדר הדירוג): תנאי שכר, קידום מקצועי, יציבות תעסוקתית, יציבות החברה, תנאים סוציאליים, אווירה וגיבוש חברתי, הכשרה מקצועית, שעות עבודה גמישות, קרבה למקום העבודה ותנאי רווחת עובדים.

מבחינת הדירוג העולמי, מקום העבודה הנחשק ביותר לעובדים הוא ללא ספק, חברת גוגל, הדואגת לעטוף את עובדיה במגוון של תנאים והטבות, החל מתנאי שכר מן הגבוהים בעולם וכלה בתנאי עבודה נלווים חלומיים.

מהם תנאים סוציאליים?

תנאים סוציאליים הם למעשה זכויות נלוות המוענקות לעובד. זכויות, אשר חלקן ניתנות לעובד מיוזמת המעסיק, וחלקן מעוגנות בחוק. מדובר בזכויות כספיות נלוות, הנכללות בתנאי העסקתו של העובד, אשר אינן נפדות כתשלום שוטף המוענק לעובד, אלא כסכום כספי המועבר לו ממעסיקו רק בעת ניצול הזכות (למעט מקרים בהם זכאי עובד שלא ניצל את זכויותיו, לתשלום בגין אי מימוש זכויותיו- כגון פדיון ימי מחלה לא מנוצלים).

הזכויות הנכללות בהגדרה של תנאים סוציאליים הן הזכויות הבאות:

אם כן, ראינו כי תחת תנאים סוציאליים נכללות זכויות נוספות המגיעות לעובד בעת חתימת חוזה העבודה עם מעסיקו.

כיצד ידע העובד אילו תנאים סוציאליים מגיעים לו?

לפי הוראות חוק הודעה לעובד (2002) מחויב המעסיק למסור לעובדו הודעה בכתב, בה יפורטו תנאי העסקתו, לרבות: תנאי השכר, תיאור תפקידו בארגון, תנאים סוציאליים, היקף שעות עבודתו ופרטים נוספים. ההודעה תימסר לעובד עד 30 יום ממועד תחילת עבודתו. כל שינוי בתנאים (לרבות שינוי תנאים סוציאליים) מחייב אף הוא הודעה בכתב לעובד.

מלבד הדיווח על תנאים סוציאליים המגיעים לעובד עם כניסתו למקום עבודה חדש, כיום במרבית מהארגונים, בנוסף לזכות העובד לקבלת תנאים סוציאליים, קיימים גם תנאים או פעילויות לרווחת העובדים.

בחברות הייטק רבות, נוהגים לעטוף את העובדים במגוון תנאים ופעילויות לרווחת העובד, כחלק מרצון החברה להשאיר את העובדים בארגון, כמו גם לספק מוטיבציה ותחושת הערכה לעובדים בארגון.

פעילויות או תנאים המוגדרים כרווחת העובד, הינם: הפעלת חדר כושר וחוגי ספורט במקום העבודה, הקרנות של סרטים לעובדים בבתי קולנוע או במקום העבודה, הנחות לאירועי תרבות, כרטיסים או מנויים לאירועי תרבות, קיום ימי פעילות משפחתיים, שירותי בנקאות במקום העבודה, משכנתא בתנאים נוחים, ביטוחי בריאות וביטוחים נוספים המסובסדים מטעם הארגון, הפעלת שירותי כביסה וסוכנות נסיעות במקום העבודה, בונוס שנתי, נופש שנתי למשפחה בארץ ובחו"ל, הלוואות נוחות, מימון הוצאות חינוך ילדי העובדים (גן, קייטנות, לימודים גבוהים ועוד), מתנות לעובד ועוד.

בסיכום כולל, הענקת סל תנאים סוציאליים מורחב והנהגת אג'נדה התומכת ברווחת העובדים בחברה, היא דרך נוספת להעלאת שביעות רצון העובדים במקום עבודתם, כמו גם תורמת לגאוות היחידה ולמוטיבציית העובדים בארגון.

לפרטים נוספים בנושא תנאים סוציאליים ורווחת עובדים, מומלץ להיכנס לאתרים הבאים:לנושא תנאים סוציאליים התפרסמו 0 תגובות

לא התפרסמו תגובות לנושא תנאים סוציאליים.

הוספת תגובה פרסם/י תגובה


פורטל דרוש © כל הזכויות שמורות 2007-2019, אודות
www.Darush.co.il - תנאים סוציאליים

עוד על תנאים סוציאליים: