חיפוש עבודה

ליסינג והשכרת רכב

ליסינג והשכרת רכב הם שניים מן הענפים התחרותיים והמשגשגים הקיימים במשק הישראלי.

חברות רבות כיום משתמשות בשיטות מסוג ליסינג והשכרת רכב לתועלת כפולה: האחת, תועלת פונקציונאלית, שתכליתה לספק נגישות וניידות מהירה ונוחה באמצעות ליסינג והשכרת רכב עבודה. השנייה, תועלת תגמולית, שתכליתה לספק מוטיבציה וגמול לעובדי החברה מצד ההנהלה, זאת באמצעות סיפוק רכב עבודה בשיטת ליסינג והשכרת רכב.

לאור העובדה כי מדובר בהטבה הניתנת לעובדים רבים בשוק העבודה, מאמר זה מבקש לבחון את האספקטים השונים בנושא ליסינג והשכרת רכב.

אולם, טרם נעסוק בהיבטים השונים הקשורים לתחום ליסינג והשכרת רכב, תחילה נבאר כמה מושגים מובילים בתחום.

מה ההבדל בין ליסינג והשכרת רכב?

על מנת להבין את ההבדלים בין רכב ליסינג והשכרת רכב עבודה, תחילה יש לבאר את המושגים הקשורים לעולם הליסינג ועולם השכרת הרכב.

מהו ליסינג?

ליסינג הנו הסכם חכירה או השכרה של רכב (או ציוד אחר). עסקת ליסינג מתנהלת בין שוכר הרכב (חברה או איש פרטי) ובין חברת הליסינג, כאשר מהותה של עסקה זו, טמונה בעובדה, כי בתמורה לדמי שכירות קבועים, מספקת חברת הליסינג ללקוח את הזכות להשתמש ברכב חדש ומאובזר לתקופה מסוימת (לרוב 36 חודשים, אומנם הדבר עשוי להשתנות מלקוח ללקוח). בתום תקופת הליסינג, הלקוח רשאי להחליט אם ברצונו לרכוש את הרכב לעצמו (תמורת תשלום מיוחד הנקבע בחוזה החכירה) או אם ברצונו להחזיר את הרכב לחברת הליסינג.

אילו סוגי ליסינג קיימים?

ליסינג מימוני – הוא הסכם חכירה (לתקופה של 80/60/45 חודשים) בו הלקוח מקבל מחברת הליסינג רכב, בתמורה לדמי שכירות חודשיים וקבועים, כאשר הלקוח נושא באחריות של תחזוקת הרכב בעצמו. בתום תקופת החכירה, המכונית, עשויה לעבור לבעלותו של הלקוח תמורת סכום רכישה נמוך, כפי שנקבע בחוזה.

ליסינג תפעולי – הוא הסכם חכירה (לתקופה של בין 36- 44 חודשים) בו הלקוח מקבל רכב תמורת דמי שכירות גבוהים יותר, בעוד חברת הליסינג היא הנושאת בנטל תחזוקת הרכב (בהתאם לקילומטרז' של הרכב). נדבך נוסף הוא כי בתום תקופת החכירה, הרכב חוזר לחברת הליסינג.

מה כוללת עסקת ליסינג תפעולי מלא וסטנדרטי?

עסקת ליסינג תפעולי כוללת את כל שירותי האחזקה הנלווים לרכב, כגון: הזמנה ורכישת רכב מאובזר בהתאם לדרישות הלקוח, תשלום ביטוח מקיף וחובה, אחזקה שוטפת ומלאה של הרכב, טסטים ואגרות רישוי, שירותי גרירה, דרך ונהגים, סיפוק רכב חלופי בעת הצורך והתקנה של מתקן של דלקן אוטומטי. אולם, חשוב לציין כי העסקה אינה כוללת הוצאות דלק.

ליסינג פרטי – הכוונה להסכם חכירה מיוחד, המיועד ללקוחות פרטיים. הסכם זה משלב בין ליסינג מימוני וליסינג תפעולי, כך שתחילה, ישלם הלקוח לחברת הליסינג, תשלום מקדמה ראשוני הכולל אחוז מסך ערך הרכב (לרוב הסכום נע בין 20% ל – 60%), נוסף לדמי השכירות החודשיים.

ליסינג עסקי – הכוונה להסכם חכירה בתשלום של צי רכבים, המתקיים בין ארגון עסקי גדול (פרטי או ממשלתי) ובין חברת הליסינג. תקופת חכירת צי הרכבים מיועדת ל - 36 חודשים, כאשר מי שנושאת בנטל אחזקת צי הרכבים היא חברת הליסינג.

מיהן החברות המובילות בתחום ליסינג?

החברות המוכרות בתחום הליסינג הן: שלמה SIXT , אוויס, אלבר, אלדן, הרץ, דביס, באדג'ט וטרפיק.

מהי השכרת רכב?

השכרת רכב היא שירות המספק מענה מיידי לאנשים שאין ברשותם רכב, כגון: תיירים, המעוניינים להחזיק רכב לתקופה קצרה ומוגבלת, ואשר אינם רוצים להשתמש בשירותי התחבורה הציבורית.

תקופת השכרה של רכב היא על בסיס יומי, שבועי או חודשי, כאשר עלות השכרת הרכב מחושבת על פי תשלום יומי. כאמור, יש מגוון של רכבים להשכרה ועלות ההשכרה גם תלויה בסוג הרכב (רכב יוקרה לא יעלה כמו עלות השכרה של רכב סטנדרטי).

כמו כן, השכרת רכב מחברות השכרה, פוטרת את הלקוח מתשלומי ביטוח, או אחזקת רכב, למעט התשלום עבור דלק לנסיעה (אם כי ביום ההשכרה מיכל הדלק הנו מלא).

השכרת רכב בארץ היא פיתרון מצוין לכול מי שנתקע ביום סידורים ארוך ומעדיף לוותר על התענוג של נסיעה בתחבורה ציבורית, תיירים מחו"ל וכמובן כול מי שהרכב שלו במוסך.

אילו סוגי השכרות רכב יש ?

ישנם שני סוגי השכרה של רכב:

1. השכרת רכב בארץ: כפי שכבר נאמר בתחילת המאמר התחרות בענף ליסינג והשכרת רכב היא רבה, ובארץ קיימות חברות השכרת רכב רבות, עובדה העשויה לעמוד לטובת הצרכנים, כיוון שקיימת תחרות בתנאי ההשכרה ומחירי ההשכרה של רכבים. מלבד זאת, בארץ ניתן להבחין בשני סוגים של השכרת רכב: הראשונה היא השכרת רכב פרטי, והשנייה היא השכרת רכב מסחרי, הכוונה לטנדרים וואנים.

2. השכרת רכב בחו"ל: אנשי עסקים רבים כמו גם משפחות או אנשים פרטיים מעדיפים לחוות את נסיעת העסקים שלהם או את החופשה שלהם בחו"ל בשקט ובשלווה מבלי להיות תלויים בתחבורה הציבורית, באמצעות השכרת רכב בחו"ל. כיום, ניתן לבצע השכרת רכב בחו"ל מהארץ, או שניתן לבצע השכרת רכב ביעד עצמו. כיום ניתן להזמין רכב להשכרה מהארץ ליעדים רבים, לרבות: אירופה – צרפת, אנגליה, גרמניה, איטליה, יוון, ספרד, טורקיה, אירלנד וכו', בארצות הברית וקנדה, בדרום אמריקה ומרכזה, אוסטרליה, יפן, הודו, סין ועוד.

מיהן החברות המובילות בתחום השכרת רכב?

החברות המוכרות בתחום השכרת רכב הן: אלדן, אביטל, אופרן, הרץ, הגר, אוויס, פרי, סע- גל, אוטו דיל, באדג'ט, תמיר רנטל, שלמה SIXST ועוד.

יתרונות ליסינג והשכרת רכב

1. היתרונות המרכזיים בליסינג הם: ראשית, מימון עסקת ליסינג משלם יותר עבור חברות (וכמו כן, משתלם עבור פרטיים) זאת משום שהחברה לא זקוקה להון נזיל עבור רכישת רכבים לחברה, אלא מבצעת עסקה של השכרת רכבים באמצעות ליסינג, עובדה הנחשבת להוצאה ולכן בהיבטים מסוימים יש לכך יתרון, מבחינת מס הכנסה. שנית, הניהול, התפעול והתחזוקה השוטפת של צי הרכבים מוטל על חברת הליסינג, עובדה החוסכת זמן, כסף ומשאבים רבים הנוגעים ברכישה ובטיפול הכרוך ברכבים.

2. היתרונות המרכזיים בהשכרת רכב הם: מדובר בחוזה קצר טווח, שאיננו מגביל את הלקוח, השכרת רכב היא פיתרון מיידי וחכם לאנשים המעוניינים בניידות, וללקוח אין אף התחייבויות כספיות או תפעוליות הנוגעות לאחזקת הרכב.

לפיכך, ניתן לראות כי ישנם יתרונות מהותיים בתחום ליסינג והשכרת רכב ההופכים את ההשכרה למשתלמת עבור הצרכנים.

חסרונות ליסינג והשכרת רכב

חסרונות ליסינג: כאשר מדובר בליסינג תפעולי הלקוח מחויב לביטוח בו בוחרת חברת הליסינג (נתון שלא ניתן לשינוי ולעיתים מדובר בביטוח יקר יחסית למחירי השוק), הטבות המס שחלו בעבר על רכבי ליסינג מטעם מס הכנסה אינן מוענקות במלואן כיום.

1. חסרונות השכרת רכב: לרוב, מדובר ברכבים שעברו כברת דרך ארוכה, מבחינת קילומטראז' ובנוסף, עלות ההשתתפות העצמית בעת תאונה היא גבוהה מאוד.

השוואת מחירי ליסינג והשכרת רכב

בשל העובדה כי קיימות חברות ליסינג והשכרת רכב רבות בישראל, מומלץ לבצע השוואת מחירים באינטרנט באתר נטקס ולבדוק היכן הליסינג או ההשכרה משתלמת ביותר (הן מבחינת תנאים והן מבחינת מחירים).

טיפים בנושא ליסינג והשכרת רכב

בשל העובדה כי מדובר בחוזה (בין שהוא ארוך טווח או קצר), חשוב לבדוק את הוותק והאמינות של חברת הליסינג השכרת רכב. חשוב לברר סייגים בחוזה, הקשורים למחיר ההשתתפות העצמית בעת תאונה, גניבה, ונזק לרכב. וכמובן, חשוב לברר מיהם הגורמים המוסמכים לתת ללקוח את המענה הטיפולי השוטף בעת הזדקקותו לכך.

לסיכום, אם אתם עדיים מתלבטים בנושא ליסינג והשכרת רכב, מומלץ לבצע בדיקה מקיפה באינטרנט, לשאול מכרים או חברים אם הם ממליצים על חברות ליסינג והשכרת רכב מסוימות, ואף לבדוק את עלות ההוצאות השוטפות באמצעות מחשבון ליסינג באתר גולינגו.

ומעל לכל זאת, נאחל לכולם דרך צלחה!