חיפוש עבודה

תשלומי ביטוח לאומי לעובדים במהלך צוק איתן

עובדים רבים במשק נעדרו למשך תקופה ארוכה מעבודתם במסגרת מבצע צוק איתן. במבצע גויסו בצו 8 מעל 82,000 חיילי מילואים, חברות רבות הוציאו את העובדים לימי חופש בכפייה ומעסיקים שונים דרשו מהעובדים לממש את ימי החופש שצברו.

אומנם על פי חוק, אסור לפטר עובד במילואים, אך החשש מפיטורים הוא לא הפחד היחיד של המגויסים השכירים – אובדן משכורת ואי היכולת לכלכל את המשפחה בעת השהות במבצע היוו את החשש המרכזי.

החשש של העצמאים הוא אף גדול יותר, כיוון שלהם אין מעסיקים שמחויבים על פי חוק להעסיקם, לקוחות עשויים לנטוש ומי יפצה אותם על אובדן ימי העבודה כתוצאה מהשירות במבצע?

עם פרוץ המבצע, בביטוח הלאומי מיהרו לפרסם הטבות והקלות לעובדים שעבודתם נפגעה כתוצאה מהמבצע, חלק מהן תקפות לעובדים באזור הדרום, אך יש גם הקלות לעובדים מגויסים מאזורים נוספים ברחבי הארץ.

במסגרת ההיערכות המיוחדת של הביטוח הלאומי, הוצעו למעסיקי המגויסים תשלומי מקדמות כנגד גמול המילואים העתידי ובעוטף עזה נדחו מועדי התשלומים של דמי הביטוח הלאומי.

אספנו עבורכם את הפרטים, שחשוב לדעת בנוגע לתשלומי ביטוח לאומי במהלך צוק איתן.

דחיית הדיווח והתשלומים

כתוצאה מהמבצע ומכך שרבים מתושבי עוטף עזה עזבו את האזור או לא יכלו לצאת מהבית לעבודה או להתעסק תוך כדי שמירה על חייהם בענייני העבודה השוטפים, החליטו בביטוח הלאומי להעניק הקלה מיוחדת אך ורק למעסיקים ועובדים עוטף עזה.

ההקלה היא דחיית מועד הדיווח והתשלומים של דמי הביטוח הלאומי לעובדים עצמאיים ומעסיקים מהדרום הנמצאים בטווח של עד 40 ק"מ בלבד מעזה. הדחייה עבור תשלומי חודש יוני עברה למעשה מאמצע חודד יולי (ה-15/7) לאמצע חודש אוגוסט (ה-15/8), זאת במטרה שלמעסיקים ולעובדים יהיה מספיק זמן לטפל בנושא וגם מספיק זמן לגייס כסף לביצוע והעברת התשלומים.

הבונוס: מקדמות על חשבון הביטוח הלאומי

אחד הדברים שהעסיקו עובדים שגויסו במהלך צוק איתן הוא האלמנט הכלכלי, מי ידאג למשפחה שלהם כלכלית כשהם משרתים בצבא ומי יערוב להם שהמשכורת שלהם תשולם גם אם הם לא נכחו פיזית במקום העבודה.

למרבה המזל, עובדים ברחבי המדינה שנעדרו מעבודתם בשל גיוס מילואים, זכאים על פי הביטוח הלאומי, לקבל תגמול בהתאם לסטטוס התעסוקתי שלהם.

כך למשל, עצמאיים המנהלים עסק או עובדים כפרילאנסרים, בעלי תעודת עוסק פטור או עוסק מורשה, ייהנו מזיכוי בדמות מקדמה בגובה התגמול המלא המגיע להם על פי החישוב שנקבע בחוק.

לגבי השכירים, מצבם יותר פשוט משל העצמאים, כיוון שבמקרה שלהם המעסיקים הם אלה שאחראים לכך שהמשכורת תשולם למגויסים בהתאם להסדר הקבוע והם מחויבים לעשות זאת על פי חוק. המדינה כמובן נתרמת לעזרתם עם מקדמות מיוחדות. הביטוח הלאומי התחייב לשלם לכל המעסיקים ברחבי הארץ שעובדיהם השכירים גויסו לשירות מילואים מקדמה על חשבון תגמולי המילואים המגיעים להם על פי חוק.

ההסדר שהוצע למעסיקים מטעם הביטוח הלאומי בשיתוף צה"ל הוא כזה: רק כאשר יסתיים מבצע צוק איתן, ישולמו למעסיקים תגמולי המילואים המלאים המגיעים להם על כך ששילמו לעובדים המגויסים משכורת ומהסכום הכולל ינוכו המקדמות שכבר שולמו להם מלכתחילה. המקדמות עברו למעסיקים בתחילת חודש אוגוסט במטרה לסייעם להם לשלם עבור עובדיהם המגויסים את המשכורות של חודש יולי.

התנהלות ישירה מול הביטוח הלאומי

הטבה נוספת היא בהתנהלות של העובדים המגויסים או בנות זוגם מול הביטוח הלאומי. המוסד הסכים לכך שהמגויסים או בני זוגם יפנו ישירות אל הסניפים ברחבי הארץ ויוכלו לקבל במקום את המקדמה הכספית על חשבון תגמולי המילואים, מבלי לחכות לקבלת המקדמה הזו.

לבירורים ושאלות נוספות, ניתן ליצור קשר עם מוקד המילואים של צה"ל 6535*. או עם נציגי שרות הביטוח הלאומי במספר 6050*.