פורטל דרוש: מדריך בנושא חיפוש עבודה בצורה חכמה

»
»

חוזה עבודה

(עדכון אחרון: 15/01/2015)

כמו בכל מערכת יחסים זוגית, גם בעולם העבודה חשוב לנסח חוזה עבודה אשר יגדיר את המחויבויות והזכויות המוטלות על כל צד בחוזה וזאת בכדי להבטיח את ההגנה על זכויותיו של כל צד במערכת.

עובדים רבים נדרשים לחתום על חוזה עבודה עם כניסתם אל מקום עבודה חדש, אולם רבים מהם אינם עומדים על זכותם להציג את החוזה בפני עורך דין מטעמם המתמצא בדיני עבודה ומסוגל להאיר על נקודות התורפה בחוזה העשויות להזיק לעובד בעתיד, מפאת החשש כי המעסיק יראה זאת בעין לא יפה.

במאמר הבא נסביר מהו חוזה עבודה ומהי החשיבות בהתייעצות עם עורך דין טרם מעמד החתימה על הסכם העבודה.

מהו חוזה עבודה ?

חוזה עבודה הוא למעשה הסכם עבודה הנחתם בין המעביד לעובד, הכולל את כלל הסעיפים אשר הוסכמו על שני הצדדים הבאים בברית העבודה במהלך המשא והמתן בנושא הזכויות והחובות המוטלות על כל צד במתרס, תנאי השכר והעבודה והעונש הצפוי לכל צד במקרה של הפרת הסכם עבודה.

על חוזה העבודה להיות גמיש דיו בכדי לכלול טווח רחב של סעיפי הגנה רבים ככל האפשר על מנת להעניק לעובד ולמעביד גם יחד את הכיסוי המשפטי ההולם בשעת הצורך, זאת באמצעות הכללת חוקי יסוד של דיני עבודה, הסכמים קיבוציים ועוד, במסמך חוזה העבודה.

נוסח הסכם עבודה נקבע לרוב על ידי עורך דין מטעם הארגון המעסיק תוך אפשרות להתדיינות עם העובד למען שינוי סעיפים מסוימים בחוזה.

במידה ולא הוגש הסכם עבודה לעובד, חייב המעסיק למסור לעובד מסמך המפרט בכתב את תנאי העסקתו והסכם שכר.

אילו סוגים של חוזי עבודה קיימים?

באופן כללי ישנם שלושה סוגים עיקריים של חוזה עבודה והם:

חשוב לציין, כי כל הסכם עבודה או חוזה העסקה נערך בין שני צדדים הנמצאים בסיטואציה של מיקוח בלתי שווה ולפיכך החוק עומד להגנתו של העובד.

מעבר לחוזי העבודה הללו, ניתן להבחין בשני סוגי חוזים נוספים, לרבות:

מהם היתרונות בחתימה על חוזה עבודה?

חתימה על הסכם עבודה בין עובד למעסיק מבטיחה את היתרונות הבאים:

מהו ההבדל בין חוזה מסחרי לבין חוזה עבודה?

ניתן למצוא מספר הבדלים מהותיים בין חוזה עבודה ובין חוזה מסחרי והם:

מדוע כדאי להתייעץ עם עורך דין לדיני עבודה טרם החתימה על החוזה?

אם ברצונכם לדאוג כי זכויותיכם תהיינה מוגנות בחוזה וכי מעסיקכם לא יוכל לפטר אתכם באחת מבלי לדאוג לפיצויים הולמים, הרי שמוטב לכם ללכת לפגישת יעוץ עם עורך דין מנוסה המתמצא בתחום של דיני עבודה ולבקש ממנו כי יבחן את חוזה עבודה וימליץ לכם כיצד לנהוג על מנת לממש את מירב זכויותיכם על פי החוק בחוזה.

לסיכום, אם ברצונכם להבטיח את זכויותיכם במקום עבודתכם ולדאוג להגנתכם במידה ומעסיקכם יפר את חובותיו כלפיכם, חתמו על חוזה עבודה אישי עם מעסיקכם והגנו על זכויותיכם.לנושא חוזה עבודה התפרסמו 0 תגובות

לא התפרסמו תגובות לנושא חוזה עבודה.

הוספת תגובה פרסם/י תגובה


פורטל דרוש © כל הזכויות שמורות 2007-2019, אודות
www.Darush.co.il - חוזה עבודה