חיפוש עבודה

חוק פנסיה חובה

תוכן [ הסתר ]

1,700 ₪ בחודש. זהו הסכום איתו יצטרך להסתדר כל אדם לכשיפרוש לגמלאות, אם לא יחסוך כסף לקרן הפנסיה מבעוד מועד, לאורך כל השנים בהן הוא עובד למחייתו. מאחר ורוב בני האדם מטבעם לא נוטים לחשוב עשרות שנים קדימה, גובש חוק פנסיה חובה, אשר מחייב את המעסיק להפריש כספים לקרן ייעודית עבור כל עובד שכיר שלו.

מה מטרתו של החוק, למעשה?

זהו חוק סוציאלי מכל בחינה – אולי החוק הסוציאלי ביותר שנחקק בשנים האחרונות. יש בו כדי לבשר על מהפכה בתנאי העסקתם של מיליון עובדים בישראל, כך על פי ההערכות, ולכן הוא היסטורי, לא פחות. אז מה בדיוק אומר החוק הזה? למעשה, הוא מסדיר את מה שעד ליום בו נחקק היה בגדר המלצה בלבד: קרן פנסיה לכל עובד שכיר. לא המלצה, לא 'בעיקרון', לא ניסיון. כל עובד שכיר זכאי לכך על פי חוק, כל מעסיק מחויב לעשות זאת על פי חוק.

ומדוע יש צורך בחוק כזה? כפי שציינו, בני האדם ברובם לא משקיעים זמן ומחשבה בעתידם הרחוק. מבחינת רוב האנשים, העיקר שהם עובדים כעת ומצבם הכלכלי ברגע נתון הוא טוב או לפחות משביע רצון. מה יקרה אחרי הפרישה? אלוהים גדול.

פנסיה היא הביטחון שלך בשנים בהן עבודה לא תהיה מובנת מאליה

בגיל 67 הגברים הישראליים פורשים לגמלאות. בגיל 62 (נכון להיום) עושות זאת הנשים. גם עניין זה קבוע בחוק. מי שרוצה להמשיך לעבוד לאחר גיל הפרישה יכול לעשות זאת, אך הוא כמובן לא יוכל לזכות בכספי הפנסיה עד שיפרוש רשמית.

לאחר הפרישה, העבודה כבר אינה נעשית בצורה מלאה. השכר הקבוע, אליו התרגלת מידי חודש בחודשו, יפסיק להגיע אליך. אין יותר מקור הכנסה קבוע וכך גם המחייה הופכת לקשה יותר. אתה צריך למצוא מקור הכנסה אחר.

אחת האופציות היא להמשיך ולעבוד לנצח. אבל חוק הפנסיה בא למנוע זאת ולהעניק לכל עובד בישראל תנאים סוציאליים 'אנושיים': אפשרות לפרוש בנחת, ללא דאגות כלכליות. בשביל זה הוקמו קרנות הפנסיה. חיסכון פנסיוני הוא כזה אשר מבטיח לך, ברגע שתפרוש, סכום קבוע של כסף מידי חודש, עד תום חייך. כבר בשלב הגיבוש של קרן פנסיה כזו, תוכל להבטיח סכום מסוים אותו תקבל מידי חודש ובהמשך תוכל גם להעלות אותו.

ללא פנסיה אי אפשר להתקיים

פנסיונר ללא פנסיה הוא כמו קבצן. כפי שציינו, קצבת הזקנה עומדת היום על 1,700 ₪ וזה, לכל הדעות, סכום שאי אפשר להתקיים ממנו. כדי להתקיים בצורה מכובדת ואף ליהנות מהחיים שלאחר הפרישה, כשהמצב הכלכלי נוח ואפילו מעולה.

ללא חוק פנסיה חובה, כל זה פשוט לא היה מתקיים. השכיר הממוצע היה ממשיך לחשוב רק על החודש הבא, מקסימום – וגיל הפנסיה היה מתקרב בצורה מאיימת. לא היו לו כל בטחונות לימים שאחרי שיפרוש מהעבודה קבועה ולמעשה הוא היה נותר חסר כל, למרות עשרות שנים בהן השקיע את כל מאמציו ופינה את כל זמנו לטובת העבודה.

חוק פנסיה חובה רוצה להגיד לך תודה

בשורה התחתונה, חוק פנסיה חובה נחקק כדי לתת לך, העובד השכיר, ליהנות מהמאמצים שהשקעת לאורך כל השנים. זו הדרך של המדינה ושל המעסיק שלך להגיד לך תודה על ההשקעה הרבה ועל כך שבכל אותן שנים לא התעצלת וחיפשת את כל הדרכים לפרנס את עצמך ואת משפחתך. אתה ראוי לכך.