חיפוש עבודה
הנך נמצא כאן:

חברות השמה - כיצד תמצא עבודה בעזרת חברת השמה

תוכן [ הסתר ]

בשנים האחרונות הייעוד של חברות השמה השתנה. מדריך חברות השמה זה נועד להסביר כיצד יש לפנות אל חברות השמה ומהם היתרונות בפנייה מסוג זה. השינוי המהותי התרחש בשנות ה-90. לפני כן חברות השמה, או חברות כח אדם, היו חברות אשר עובדים פנו אליהם כמפלט אחרון, לאחר שכל נסיון אחר להשיג עבודה נחל כישלון. חברות השמה אלו היו נודעות בשכר נמוך ובחוסר דאגה לזכויות העובד. כיום המצב השתנה, ורוב חברות השמה בישראל פועלות בשוק ההייטק הפורח.

המשמעות היא שתפקיד חברות ההשמה השתנה מתפקיד של מציאת פועל שחור המוכן לעבוד בזול עבודה חסרת מיומנות, לתפקיד של איתור אנשים מוכשרים ובעלי הסמכה ומיומנות גבוהים על מנת לאייש תפקידים בכירים בחברות טכנולוגיה והייטק בעיקר. תפקיד חדש זה נבע מהקושי של חברות למצוא עובדים איכותיים באמת אשר יתאימו לתפקיד לו הם יועדו.

מהו התהליך שחברות השמה מעבירות את המועמדים?

מכיוון שחברות השמה עובדות עבור מספר רב של גורמים, לכל חברה יש את התהליך האישי שלה אותו המועמד חייב לעבור. תהליך זה יכול לכלול שאלונים פשוטים, מבחני אינטליגנציה ומיומנות, דינמיקה קבוצתית ואף ראיונות של מומחי משאבי אנוש ופסיכולוגים. לאחרונה גם החלו קורסי הכנה שנועדו להקנות למועמד מיומנות שתעזור לו כאשר יאלץ להתמודד עם תהליך הקבלה של חברות השמה.

חברות השמה אינן מתחרות של אתרי דרושים, ולעיתים אף משתפות פעולה ומקבלות קורות חיים מאתרים מובילים, ולאחר מכן מסננת אותם כמובן. בעקבות החדירה של חברות השמה לכמעט כל תחום עבודה אפשרי, תהליך הקבלה לעבודה השתנה וכיום התהליך כולל הרבה יותר מראיון פשוט עם המנכ"ל. חברת השמה טובה היא חברה היודעת לבחון את המועמד ולאמוד את תכונותיו החיוביות והשליליות. השכר של חברות השמה מתקבל מעמלה שהחברה גובה עבור עובד שהתקבל לעבודה.

האם אין דרך להתקבל לעבודה מלבד חברות השמה?

רבים חושבים שבגלל החדירה המסיבית של חברות השמה לשוק העבודה, אין כבר סיכוי לשיטה הישנה של שליחת קורות חיים וראיון בסיסי. חשיבה זו היא טעות מיסודה. פנייה איכותית ובנויה היטב, בנוסף לקורות חיים בנויים נכון הם כלי חשוב מאוד למחפש העבודה, ואל לו לזנוח אותם. כאשר מחפשים עבודה אין דרך נכונה ודרך לא נכונה. לכל שיטת השמה יש את היתרונות שלה. אם בפנייתך הצלחת להעביר את יכולותיך וליצור קשר עם האדם הנכון, זה יכול להיות אפקטיבי הרבה יותר מהגעה לעבודה דרך חברת השמה ומבחניה הפסיכולוגיים.

מה חשוב בפנייה לחברת השמה?

ככל שתדייקו בפנייתכם, ותעבירו לחברת ההשמה את יכולתיכם, מעלותיכם ורצונותכם ממקום העבודה, כך חברת ההשמה תוכל לפעול ביתר דיוק ולשים אתכם במקום עבודה שתאהבו ושיתאים לכם. אם לעומת זאת תעלו דרישות לא ראליות שלא תואמות לנסיונכם המעשי, סביר שתגיעו לתפקיד אשר אין לכם הסמכה אליו ושלא תשרדו בו הרבה זמן. חשוב לזכור שחברות השמה מתמחות בבניית פרופיל של המועמד, ולכן אם אתם תצטיירו בפני החברה כלא אמינים זה יצבע את העבודות הבאות שהם ישיגו לכם. לעומת זאת אם תפתחו עם חברת ההשמה קשר נכון, אז גם אם יקח זמן למצוא את התפקיד הנכון, בסופו של דבר הוא יגיע.

לבסוף, 10 טיפים להצלחה עם חברות השמה:

  • אל תפנו רק לחברת השמה אחת. הנסיון יגיד לכם איזו חברת השמה היא המוצלחת מכולם.
  • אל תסתמכו אך ורק על חברות השמה, חפשו גם בעצמכם באתרי דרושים או בעיתונים.
  • תנו לחברות ההשמה פרופיל כמה שיותר מדויק לגבי סוג ואופי המשרה שאתם מחפשים.
  • כאשר אתם בראיון או במבחנים של חברות השמה, התייחסו לכך כאל ראיון רגיל. הם אלו שבסופו של דבר יחליטו אם תעבדו במקום העבודה הנכסף.
  • לפני שאתם עובדים מבחני קבלה למיניהם של חברות השמה, ודאו שאתם בכלל מעוניינים בתפקיד המוצע. הזמן והאנרגיה שאתם מקדישים לראיונות לא רלבנטיים יכולים להיות מנוצלים למשהו אחר.
  • אל תלכו על העבודה הראשונה אשר חברות השמה מציעים לכם. יש שממליצים לנסות להתקבל ל-10 תפקידים שונים מינימום לפני ביצוע הבחירה.
  • כאשר חברות השמה שואלות אתכם לגבי שכר מבוקש, אל תזרקו מחיר סתם. בררו לפני עם חברים ובאתרי אינטרנט לגבי השכר המגיע לתפקיד לו אתם מיועדים.
  • חברות השמה הו לא מושלמות, וגם הן עושות טעויות. אל תפחדו לבקר את פועלן.
  • פגישה שווה אלף שיחות טלפון, לכן בקשו להיפגש עם הנציג מטעם חברת ההשמה ולהכירו.
  • לבסוף, טפחו קשרים טובים עם חברות ההשמה. הקשר איתם יניב לכם רווח בעתיד.