חיפוש עבודה

לשכות תעסוקה - לשכת התעסוקה

תוכן [ הסתר ]

בישראל ישנם כ - 226 אלף דורשי עבודה, המשתמשים בשירותי לשכות תעסוקה למען מציאת משרה המתאימה לכישוריהם. המשבר והמיתון הכלכלי הביאו לעלייה חדה במספר המובטלים ודורשי העבודה בישראל, עובדה המפעילה לחץ רב על כלל לשכות עבודה ברחבי הארץ.

במאמר הבא, נסקור את תחומי הפעילות והשירותים השונים עליהן אמונות לשכות תעסוקה ברחבי הארץ.

מהו שירות התעסוקה ?

שירות התעסוקה הישראלי הוא גוף סטטורי השייך למשרד התעשייה, המסחר והתעסוקה. גוף זה נוסד בשנת 1959 בעקבות האמנה הבינלאומית של שירות התעסוקה הציבורי העולמי ומתוקף חוק שירות התעסוקה הישראלי.

שירות התעסוקה, הנמצא בפיקוחם של המועצה הציבורית ושר התעשייה, המסחר והתעסוקה, אמון על פי חוק על הסדרת שוק העבודה בישראל.

מהו תפקידן של לשכות התעסוקה ?

לשכות התעסוקה ברחבי הארץ מתפקדות כזרוע המבצעת של שירות התעסוקה הכללי ותפקידן העיקרי הוא לסייע לאזרחי מדינת ישראל באיתור משרות ההולמות את כישוריהם וכן לסייע למעסיקים בנושא של איתור, גיוס והשמת עובדים.

חשוב לציין, כי שירותי לשכות תעסוקה בישראל ניתנים ללא תשלום ולא קיימת התערבות ביחסי העבודה מצד לשכות התעסוקה.

מהם תחומי הפעילות של לשכות התעסוקה בארץ ?

תחומי הפעילות העיקריים של לשכות תעסוקה הם:

  • הפעלת שירותי מחקר בנושא שוק העבודה והתעסוקה בישראל ופרסום נתוני האבטלה בישראל.
  • הפעלת שירותי השמה וגיוס עובדים – תחת קטגוריית שירותים זו, מעניקה הלשכה את השירותים הבאים: גיוס כוח אדם מתאים למעסיקים, סיוע לדורשי עבודה באיתור משרה מתאימה, מתן הכשרה מקצועית בתחומים שונים וברם מתן ייעוץ, הכוונה והשמה עבור בני נוער.
  • שירות התעסוקה ולשכותיו אמונים על העברת דיווח שוטף בנושא מספר הזכאים לקצבת אבטלה או מספר הזכאים לקצבת הבטחת הכנסה.

אילו סוגי לשכות תעסוקה ישנם בישראל ?

ישנם שני סוגים של לשכות תעסוקה בישראל: לשכת התעסוקה הכללית - המיועדת לכלל האוכלוסייה בישראל, ולשכת התעסוקה האקדמאית - המיועדת לאוכלוסיה המחזיקה בתואר אקדמי מוכר.

האם כדאי לפנות אל לשכות תעסוקה ?

על אף התדמית השלילית, שדבקה בסניפי לשכות תעסוקה ברחבי הארץ, עדיין מדובר בגוף ממלכתי חזק, המעניק מגוון שלם של שירותים ללא תשלום, לרבות: ייעוץ והכוונה תעסוקתי, היצע עצום של משרות עבודה פנוית בתחומים מגוונים, שירותי הסבה והכשרה מקצועית, אפשרות לקבלת דמי אבטלה, יחס אישי מצד יועצי השמה ועוד.

מיהו קהל היעד ?

קהל היעד הכללי של לשכות תעסוקה בישראל הוא למעשה כל אזרח ישראלי, המחזיק בתעודת זהות ישראלית או כל תושב ארעי הנושא אשרת שהייה מסוג א1.

כמו כן, ישנן קבוצות מיוחדות באוכלוסיה הנמצאות בעדיפות למתן שירותי תעסוקה, כגון: אקדמאים בעלי תואר מטעם המוסד להשכלה גבוהה בישראל או בחו"ל, בוגרי שירות לאומי וחיילים משוחררים, עולים חדשים, אזרחים בעלי כושר עבודה מוגבל, תושבים חוזרים ובני נוער (בגילאי 15 עד 18).

בנוסף, מעניקה לשכת התעסוקה שירותי השמה וגיוס עובדים עבור מעסיקים בישראל.

היכן ניתן לקבל את שירותי התעסוקה ?

את שירותי התעסוקה ניתן לקבל ברחבי סניפי לשכות תעסוקה הפזורות בישראל וכן, באמצעות אתר האינטרנט של שירות התעסוקה.

לשכות התעסוקה בישראל מחולקות לפי חמישה אזורים אסטרטגיים והם: צפון, השרון והעמקים, מרכז, ירושלים ודרום. כאשר בסך הכול, ישנן כמאה לשכות תעסוקה כלליות בארץ.

ערך מוסף

מעבר לסל השירותים הרגיל המוצע לכל דורש עבודה בישראל, מספקת לשכת התעסוקה בישראל, היצע של שירותים עם ערך מוסף, המקנה למועמדים כלים מקצועיים להתמודדות מוצלחת יותר עם עולם העבודה, לרבות: סיוע בכתיבת מסמך קורות חיים מקצועי, הכנה מקצועית לריאיון העבודה, הכנה למבחני מיון, ייעוץ תעסוקתי (כגון: קורסים מקצועיים, סדנאות המסייעות במלאכת חיפוש העבודה, ייעוץ ואבחון מטעם פסיכולוגים תעסוקתיים).

פנייה אל לשכת התעסוקה

פנייה אל לשכת התעסוקה מורכבת לרוב, מהשלבים הבאים:

  • ראשית, עליכם לפנות אל לשכת התעסוקה הסמוכה למקום מגוריכם תוך הצטיידות במסמך מקצועי של קורות חיים, תעודות מקצועיות ותעודות הכשרה הנמצאות באמתחתכם.
  • שנית, עליכם להיפגש עם יועץ השמה ותעסוקה אשר ידון עמכם על מכלול נתוניכם האישיים, לרבות: השכלה, ניסיון תעסוקתי, כישורים, שליטה בשפות ובעברית בפרט, מצב בריאותי והעדפות אישיות ובהתאם לנתונים הללו ימצאו לכם הצעות עבודה מתאימות.
  • אם תימצא לכם משרה מתאימה, תשלחו לריאיון עבודה ובמידה ותתקבלו יושלם תהליך הפנייה אל לשכת העבודה והעובד ייקלט אל מקום העבודה החדש.

לסיכום, אם ברצונכם למצוא משרה מתאימה או אם ברצונכם לבצע הסבה מקצועית, תוכלו לעשות זאת באמצעות לשכות תעסוקה הנמצאות בקרבה לאזור מגוריכם.