חיפוש עבודה

מיסוי פנסיוני

תוכן [ הסתר ]

בהגיעכם לגיל הפנסיה, נותר לכם רק לנוח. כמעט. מיסוי פנסיוני הוא המס שנלקח מקצבת הפנסיה שלכם. כאן תבינו איך זה עובד כדי שתוכלו באמת לנוח בראש שקט מדאגות.

בשעה טובה, הגעתם לגיל הפנסיה. הרי מגיעה לכם קצת הפסקה אחרי שנות העבודה הרבות, לא? כעת בוודאי תוכלו לנוח וליהנות מכספי הפנסיה. אבל, לפני הרגע המיוחל, חשוב שתבינו ששחקן חדש נכנס לשדה המשחק מרגע זה, וקוראים לו מיסוי פנסיוני. המשמעות - לא כל הכספים של קרן הפנסיה מיועדים לכם, ועליכם לשלם עליהם מיסים.

מהו מיסוי פנסיוני?

כאשר אדם מגיע לגיל הפרישה מהעבודה, הוא מקבל מדי חודש את כספי הפנסיה המגיעים לו, אשר גובהם נקבע לפי מה שחסך בתקופת עבודתו. בעיני רשות המיסים, קצבאות אלה לא שונות למעשה מהכנסות מעבודה. לכן, הוגדר בחוק הנושא של מיסוי פנסיוני, אשר מחייב את מקבל הפנסיה לשלם מיסים על הקצבאות השונות. גובהן של מדרגות המס, הזיכויים והניכויים השונים דומים מאוד לתנאים בעולם העבודה.

המיסוי יחול על הפנסיונר כבר מרגע תשלום הקצבה הראשון. חובת הדיווח למס ההכנסה היא מיידית, באמצעות טפסי הודעה על פרישה מהעבודה, הנשלחים לרשויות המס מטעם העובד או המעסיק שלו. בחלק מהמקרים, אגב, יכול הפנסיונר לבחור בין קצבאות קבועות לבין מענק שמן שיינתן לו באופן חד פעמי או במספר מועדים במהלך השנה.

הדרכים להגיע לקרן פנסיה שמנה

ישנן שתי קצבאות עיקריות המזוהות על ידי רשויות המס. קצבה מזכה היא קצבה שאדם מקבל בפועל או לפי תקרה הנקבעת אחת לשנה. לעומתה, קצבה מוכרת היא קצבה שמקורה בכספים שהופקדו בתוכניות החיסכון השונות. התנאים לגביית מיסוי פנסיוני מושפעים, כמובן, על ידי סוג הקצבה.

החוק בישראל מאשר מספר תוכניות חיסכון למטרת פנסיה. בין היתר, ניתן לעשות זאת באמצעות קופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים. ברוב התוכניות, בכל חודש של עבודה מתווסף לקופת הפנסיה התופחת סכום של 10% ממשכורת העובד. את מחצית הסכום מעביר העובד, ואת חציו השני - המעביד.

יש לציין כי התנאים אינם קבועים בין התוכניות השונות, וכי על פי זכויות עובדים קיימת גם אפשרות להחליף את מסלול הביטוח הפנסיוני במהלך שנות העבודה. מיסוי פנסיוני חל על כל אחת מהשיטות האלה והיקפו נקבע לפי התנהלות הקרנות השונות של הגמלאי וסוג התוכנית הספציפית שבחר.

ובכל זאת... איך אפשר לקבל הטבות בתשלום מיסוי פנסיוני?

עם כל הניכויים, חשוב להדגיש שמקבלי כספי הפנסיה כן זוכים להקלות מסוימות. לדוגמא, לאנשים המקבלים קצבאות נמוכות מגיעות נקודות זיכוי בתשלום המיסים, הפוטרות אותם מחלק ניכר מחובה זו. בנוסף, גם תוכניות החיסכון השונות (כמו ביטוח מנהלים) מאפשרות קבלת הקלות בתשלום העתידי של המיסים.

מיסוי פנסיוני - כך תתנהלו נכון

מיסוי פנסיוני אינו פשוט להבנה. ההמלצה שלנו היא שבהגיעכם לגיל הפרישה, תיעזרו באיש מקצוע בתחום. יועץ פיננסי הבקיא בנושא המיסים או רואה חשבון עשויים לסייע לכם להתנהל מול רשויות המס ולקבל את כל הזכויות וההטבות שמגיעות לכם על פי חוק. כך לא תיאלצו לשלם מיסים בשיעור גבוה יותר מהנדרש.

עליכם להבין כי חובת ההוכחה היא עליכם. במקרים רבים, רשויות המס לא מודעות לטעויות אשר חלות בהתנהלות שלהן, ובלי סיוע מקצועי גם אתם לא תוכלו לעשות זאת. בדרך זו, תחול עליכם חובת מיסוי פנסיוני שתהיה סבירה בהחלט ותאפשר לכם לחיות את השנים המאוחרות של חייכם בצורה הטובה ביותר, כפי שסוף סוף מגיע לכם.