פורטל דרוש: מדריך בנושא חיפוש עבודה בצורה חכמה

»
»

פרילנסר

(עדכון אחרון: 15/01/2015)

בעשור האחרון, הפך המושג פרילנסר למושג שגור בעולם העבודה, זאת הודות לפריחת האינטרנט, אשר בגינו התעצמה החשיפה למונח ומשמעויותיו השונות.

תכליתו של מאמר זה, לבאר את המשמעויות וההיבטים הכרוכים במושג פרילנסר, לסקור את האספקטים החיוביים והשליליים במעמדו של פרילנסר ולעסוק בדילמות הנפוצות בהן צפוי פרילנסר להיתקל מתוקף מעמדו.

הידעת ?

משמעותו המקורית של המונח פרילנסר באנגלית היא חייל שכיר או שכיר חרב, אולם רק ברבות השנים הושאל המושג פרילנסר אל עולם העבודה.

מיהו פרילנסר ?

פרילנסר הנו עצמאי המספק שירותים מקצועיים לשוכרי שירותיו ומתוגמל כנגד חשבונית, הוא אינו מחויב לחוזה כתוב ואף איננו כפוף ליחסי עובד מעביד עם שוכרי שירותיו.

קיימים מספר מאפיינים בולטים בעבודתו של פרילנסר:

היתרונות הגלומים בשכירת שרותיו של פרילנסר:

בשנים האחרונות, הדרישה לשכירת שירותיהם המקצועיים של פרילנסרים עלתה פלאים ואף הפכה לצורת העסקה רלבנטית ונוחה עבור עסקים רבים. התחרות העולמית הכלכלית, מחייבת עסקים רבים להורדה דרסטית במחיר השירותים המיוצרים בחברה, עובדה הגורמת לצמצום הוצאות העסק בגין אחזקת עובדים קבועים. לפיכך, שכירת שירותיו של פרילנסר מהווה יתרון עבור החברה,

וזאת בגין שתי סיבות עיקריות:

מהם החסרונות הגלומים במעמדו של פרילנסר:

על אף החירות הרבה הגלומה במעמדם של פרילנסרים, ישנם כמה צדדים שליליים:

אילו זכויות מגיעות מתוקף החוק עבור פרילנסר ?

לנוכח העובדה כי פרילנסר הנו עצמאי ואיננו כפוף ליחסי עובד מעביד, הוא איננו זוכה להגנה הבסיסית של חוקי מגן ועל כן החלת דיני עבודה במעמדו היא בעייתית. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, נסללו כמה תקדימים משפטיים בנושא הפרת זכויותיהם של פרילנסרים וזכאותם לפיצויי פיטורין, עובדה המעידה על כך כי אט, אט מתחולל שינוי תקדימי משפטי מהותי ביחס למעמדם.

כיצד מתרחש השינוי בפסיקה? הדין קובע, כי על מנת שיוכל פרילנסר לקבל פיצויי פיטורין בגין הפסקת עבודתו, מוטלת עליו חובת ההוכחה כי אכן התקיימו בינו ובין מעסיקו יחסי עובד מעביד (זאת על פי עמידה במבחן משפטי, הכולל למשל את השאלה: האם הזמין המעסיק באופן קבוע את שירותיו של הפרילנסר?) ובמידה וקיים סיכוי כי פרילנסר יצליח להוכיח כי התקיימו יחסי עובד מעביד עם משכיר שירותיו, הרי שמתוקף החוק ועל סמך תקדימים משפטיים בעבר, יזכה לקבל פיצויי פיטורין.

מהם הקשיים עמם נדרש פרילנסר להתמודד ?

על פניו, מסלולם של פרילנסרים בעולם העבודה מצטייר כמסלול נחשק הרווי בבחירות חופשיות, החלטות עצמאיות וניהול עצמאי. אולם, על אף חירותו הרבה של פרילנסר, ניכרים קשיים רבים עמם צפוי כל פרילנסר עצמאי להתמודד, והם:

לסיכום, התקווה הגדולה היא כי ניתן לראות את ניצני המהפכה ואת השינוי בזכויותיהם של פרילנסרים בישראל, אולם עד שייושמו בצורה סדורה בחוק, ישנם כמה ערוצים מרכזיים המספקים ייעוץ ותמיכה משפטית, בכל הקשור להסבת נזק או פגיעה בזכויות פרילנסר:

באתר bizpay תוכלו למצוא פורום המיועד להעניק ייעוץ פיננסי, מידע מקיף ואף הנפקת חשבוניות אלקטרוניות לפרילנסרים.

ובאתר עובדים תוכלו למצוא מידע וייעוץ משפטי בנוגע לזכויותיו של פרילנסר.לנושא פרילנסר התפרסמו 0 תגובות

לא התפרסמו תגובות לנושא פרילנסר.

הוספת תגובה פרסם/י תגובה


פורטל דרוש © כל הזכויות שמורות 2007-2019, אודות
www.Darush.co.il - פרילנסר